czwartek, 20 wrzesień 2018 07:38

50 LAT OSP WIERZBANOWA

W dniu 08.09.2018 r. o godz. 14.00 Mszą Św. rozpoczęła się uroczysta zbiórka z okazji 50 lecia istnienia jednostki OSP Wierzbanowa.

Po Mszy, o godz. 15.00 meldunkiem złożonym przez Dowódcę uroczystości dh Jana Świerszcza Komendantowi Powiatowemu PSP Myślenice, bryg. Sławomirowi Kagankowi rozpoczęły się główne obchody.

Na uroczystość przybyli następujący zaproszeni goście:
1. Jarosław Szlachetka – poseł na sejm RP,
2. Józef Tomal – starosta powiatu myślenickiego,
3. Jolanta Majka – radna powiatu myślenickiego,
4. Krzysztof Dybeł – radny powiatu myślenickiego,
5. Wiesław Stalmach – wójt gminy w Wiśniowej,
6. Dorota Rokosz – przewodnicząca rady gminy w Wiśniowej,
7. dh Jan Podmokły – prezes ZOP ZOSP RP w Myślenicach,
8. dh Ryszard Dudzik – prezes ZOG ZOSP RP w Wiśniowej.
Uroczystość przebiegała zgodnie z opracowanym wcześniej scenariuszem.

W związku z jubileuszem jednostka i jak i zasłużeni druhowie otrzymali odznaczenia:

1) Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej odznaczeni zostali BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI:
1. Pan Piotr MALEC 
2. Pan Jerzy MUTA
3. Pan Stanisław ROKOSZ

2) Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczona została nasza jednostka, za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej, dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej. Medal został nadany przez Prezydium Zarządu Oddziału Głównego ZOSP RP w Warszawie. Odznaczenie zostało umieszczone na sztandarze naszej jednostki.

3) Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa nadanym przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie odznaczeni zostali:
1. Jania Józef s. Józefa
2. Rokosz Andrzej s. Benedykta

4) Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa nadanym przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie odznaczeni zostali:
1. Bednarz Andrzej s. Józefa 
2. Murzyn Stanisław s. Andrzeja

5) Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa nadanym przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie odznaczeni zostali:
1. Konieczny Jan s. Władysława 
2. Ciślik Grzegorz s. Krzysztofa
3. Malec Piotr s. Roberta

6) Odznaką Strażak Wzorowy nadaną przez Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Myślenicach odznaczeni zostali:
1. Zając Paweł s. Jana
2. Rokosz Jan s. Stanisława 
3. Irzyk Piotr s. Józefa 
4. Ciślik Grzegorz s. Krzysztofa 
5. Malec Piotr s. Roberta 
6. Murzyn Tomasz s. Stanisława 
7. Pazdur Andrzej s. Tadeusza

W części przeznaczonej na wystąpienia dla zaproszonych gości głos zabrali:

- Jarosław Szlachetka – poseł na sejm RP – wyraził on swoją radość i dumę z poziomu zaangażowania jednostki OSP w działalność ratowniczo-gaśniczą oraz społeczną na terenie miejscowości i gminy, pogratulował pięknego jubileuszu i osiągnięć jakie jednostka dokonała w tym czasie, rozbudowy remizy, dalsze starania o pozyskiwanie nowego sprzętu ratowniczo-gaśniczego, a także nowych członków OSP (w tym MDP). Podziękował także mieszkańcom za wkład i zaangażowanie w rozwój Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzbanowej. Ponadto wspomniał o ustawie modernizacyjnej i zwiększania środków finansowych dla OSP z budżetu państwa przekazywanych za pośrednictwem Komendy Głównej PSP. Nadmienił także, iż obchody 50 lecia jednostki mają piękną okoliczność, gdyż wpisują się w 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Pogratulował odznaczonym i wyróżnionym życząc dalszych osiągnięć i jubileuszów lecia istnienia w dalszej opiece św. Floriana.

- Józef Tomal – starosta powiatu myślenickiego – podziękował za strażacką służbę na rzecz rozwoju ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu, jak również zapewnił, że wraz z radą powiatu od przyszłego roku będą przekazywane większe środki finansowe dla poszczególnych jednostek OSP i będą zamykały się w kwocie 10 tyś zł na jedną OSP.

- bryg. Sławomir Kaganek – komendant powiatowy PSP w Myślenicach – podziękował za codzienny trud gotowości operacyjnej do działań ratowniczo-gaśniczych, podnoszenia kwalifikacji strażackich poprzez udział w różnego rodzaju szkoleniach, ćwiczeniach, manewrach czy zawodach pożarniczych, za zaangażowanie w działalność profilaktyczną
w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, pogratulował wyróżnionym i odznaczonym, życzył dalszych osiągnięć. Ponadto przekazał informację, że w dzisiejszej uroczystości nie mógł wziąć udziału generał brygadier Leszek Suski ze względu na wcześniejsze zobowiązania. Następnie odczytał listy gratulacyjne od st. bryg. Jana Tajdusia z KG PSP oraz od nadbryg. Stanisława Nowaka Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
w Krakowie.

- dh Jan Podmokły – prezes ZOP ZOSP RP w Myślenicach – podziękował za działalność organizacyjną i ratowniczą, za akcję krwiodawstwa, pogratulował odznaczonym i wyróżnionym, życzył sukcesów i spełnienia wszelkich zamierzeń na dalsze lata.

- Wiesław Stalmach – wójt gminy w Wiśniowej – podziękował za wielki wkład i zaangażowanie jednostki w życie społeczne wsi oraz za działania ratowniczo-gaśnicze podnosząc tym bezpieczeństwo w gminie. Zapewnił, także że dołoży wszelkich starań, aby rozbudowa remizy jak najszybciej została zakończona.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na skromny poczęstunek.

Tekst: PSP Myślenice, własny 

Relacja Myślenice iTV:
https://www.youtube.com/watch?v=m8ysMXSejJw

 

Galerie zdjęć:

https://photos.app.goo.gl/nAyhQbLZh21hN78g6

http://ug-wisniowa.pl/gal.php?galeria=50_lecie_wierzbanowa&nr=1&zdjecie=50_lecie_wierzbanowa_002.jpg#galeria

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2492630077414634&type=1&l=32684f02b9

 

Czytany 2518 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 wrzesień 2018 07:47